Gəncədə ət və süd istehsalı artıb
2024-cü ilin yanvar-mart aylarında Gəncə şəhərində kənd təsərrüfatının vəziyyəti haqqında məlumatlar açıqlanıb.
Gəncə Şəhər Statistika İdarəsinin yaydığı məlumatda bildirilir ki, 2024-cü ilin məhsulu üçün Gəncə şəhəri üzrə 63,2 hektar kənd təsərrüfatı bitkiləri əkilmiş, o cümlədən 29,0 hektarını arpa, 34,2 hektarını tərəvəz bitkiləri təşkil etmişdir.
2024-cü ilin may ayının 1-i vəziyyətinə təsərrüfatlarda 716 baş iribuynuzlu mal-qara (ondan 292 baş inək və camış), 1177 baş qoyun və keçi, 32 baş donuz mövcud olmuşdur.
Gəncə şəhərində 2024-cü ilin yanvar-mart aylarında heyvandarlıq bölməsində 69,8 ton ət diri çəkidə, 156,7 ton süd, 280 min ədəd yumurta istehsal edilmişdir. 2023-cü ilin müvafiq dövrünə nisbətən ət istehsalı 36,4 ton və ya 2,1 dəfə, süd istehsalı 14,3 ton və ya 10,0 faiz, yumurta istehsalı 1 min ədəd və ya 0,4 faiz artmışdır.
2024-cü ilin yanvar-mart aylarında kənd təsərrüfatının ümumi məhsulu faktiki qiymətlərlə 1,3 milyon manat təşkil etmiş və heyvandarlıq məhsullarından ibarət olmuşdur.