Dünyanın ən böyük radio teleskopunun inşasına başlanılır
Uzaq planetlərdə həyat izi və başqa sivilizasiyaları da axtaracaq....Gələn aydan Cənubi Afrika və Avstraliyada planetin ən iri radio teleskopunun inşasına başlanacaq.
Marja Financial Times-a istinadla xəbər verir ki, 2 milyard avroluq (2,4 milyard dollar) nəhəng layihədə Cənubi Afrika, Avstraliya, Böyük Britaniya, Çin, İtaliya, Niderland və Portuqaliya birgə çalışır.
Cənubi Afrikanın quraq Karoo bölgəsində 200 ədəd nəhəng “boşqab” tipli antenna və Qərbi Avstraliya boyunca yayılmış 130 min ədəd kiçik Yeni il ağacına bənzər antennadan ibarət olan SKA (Square Kilometer Array) rəsədxanası indiki teleskoplardan 10 dəfə güclü olacaq. Astronomlar onun köməyi ilə tədqiqatlar apararaq, qalaktikaların formalaşmasını araşdıracaq və uzaq planetlərdə biokimyəvi həyat izini axtaracaqlar.
Layihənin 2029-cu ildə tam istifadəyə verilməsi gözlənilir.
İlk dəfə olaraq, astronomlar başqa planetlərdən yayılan radio dalğaları aşkar edib təhlilini apara biləcək. Bu isə Yer kürəsindən başqa da texnoloji aktiv olan sivilizasiyaları aşkar etmə şansı yaradacaq.