Pandemiyada zənginlərin sərvəti daha da artıb
Ən çox varlı şəxs Şimali Amerikada, ən az Afrikadadır.Ötən il koronavirus pandemiyasının yaratdığı çətinliklərə baxmayaraq, sərvəti 1 milyon dollardan artıq olan şəxslərin sayı və var-dövləti daha da artıb.
Marja Capgemini araşdırma şirkətinin hazırladığı “Dünya Zənginlik Hesabatı 2021”-də əks olunan əsas məqamları diqqətinizə təqdim edir.
Qlobal miqyasda, sərvəti 1 milyon dollardan çox olan şəxslərin sayı 6,3%, sərvəti isə 7,6% artıb. Bu kateqoriyadan olan ən çox insan Şimali Amerikada, əsasən də ABŞ-da yaşayır (24,3%). Daha sonrakı yerləri Asiya-Sakit okean hövzəsi (24%), Avropa (17,5%), Latın Amerikası (8,8%), Orta Şərq (13,2%) və Afrika (1,7%) tutur.
Ötən il zənginlərin var-dövlətinin həcmi ən çox Şimali Amerikada (11,9%) və Orta Şərqdə (10,7%) artıb. Sərvətinin dəyəri 1 milyon dolları keçən insanların sayı daha 1,2 milyon nəfər artıb ki, bu rəqəmin yarısı ABŞ-ın payına düşür. Bu ölkədə milyonerlərin sayı 6,575 milyon nəfərdir.
Milyonerlərin sayına görə ilk 10-luq: