OPEC+ hasilatın mərhələli artırılmasını təklif etdi
OPEC+ Ortaq Nazirlər Monitorinq Komitəsi, ilin geri qalan dövründə neft hasilatının mərhələli artırılmasını təklif etdi.OPEC+ Nazirlər Monitorinq Komitəsi 2021-ci ilin sonuna qədər neft istehsalında mərhələli artım tövsiyə edib.
Məlumata görə, Rusiya və Səudiyyə Ərəbistanın da daxil olduğu OPEC+ Nazirlər Monitorinq Komitəsi, qrupun avqustdan dekabra qədər hasilatı gündəlik 400 min barel artırmasını tövsiyə edib.
Həmçinin Komitə, istehsalın azaldılması razılaşmasının müddətinin 2022-ci ilin Dekabr ayına qədər uzadılması lazım olduğunu da təklif edib. Keçən il pandemiyanın ilk dalğasının olduğu dövrdə təmin edilən mövcud razılaşma, Aprel ayında sona çatacaq.
Hasilatın artırılması təklifi (400 min barel) bazarın proqnozundan (500-550 min barel) azdır. Eyni zamanda neftə tələbin avqust ayına qədər artacağı gözlənilir.