"OPEC + məsləhətləşmələri bir konsensus əldə edilənə qədər davam edəcək"
Rusiya Prezidentinin mətbuat katibi Dmitri Peskov əmindir ki, OPEC + məsləhətləşmələri bir konsensus əldə edilənə qədər davam edəcək.
Marja xəbər verir ki, bazar ertəsi günü jurnalistlərə verdiyi müsahibəsində anlaşma ilə bağlı nə qədər məsləhətləşmələrin aparılacağı soruşulduqda, Kremlin sözçüsü bunun "konsensus əldə edilənə qədər" davam edəcəyini cavablandırıb.
Eyni zamanda, Peskov OPEC + məsləhətləşmələrinin gedişatını şərh etməyib. "İşlər orada davam edir və təbii ki, bu iş bir növ ictimai formatda aparıla bilməz", -Kremlin sözçüsü bildirib.
OPEC + ölkələrinin nazirləri üç gün ərzində - 30 iyun - 2 iyul tarixlərində avqust ayından etibarən neft hasilatı səviyyələri, eləcə də qüvvədə olan müqavilənin 2022-ci ilin aprelində sona çatdıqdan sonra da uzadılması barədə razılığa gələ bilməyiblər. Buna səbəb neft hasilatının parametrlərinə yenidən baxılması istəyən Birləşmiş Ərəb Əmirliklərinin mövqeyidir.
Neft ixrac edən ölkələrin nazirləri bu gün Bakı vaxtı ilə saat 17: 00-da video konfrans şəklində yenidən toplaşacaqlar.