FAO və OECD qarşıdakı 10 ildə aqrar əmtələrin ucuzlaşacağını gözləyir
FAO və OECD, yüksək məhsuldarlıq və Çinin tələbinin azalması ilə qarşıdakı 10 illik dövrdə kənd təsərrüfatı məhsullarının ucuzlaşacağını nəzərdə tutur.Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Ərzaq və Kənd Təsərrüfatı Təşkilatı (FAO) ilə İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Təşkilatının (OECD) hazırladıqları "2021-2030 Kənd Təsərrüfatı Proqnozları" adlı hesabatda aqrar əmtələrin keçən il və bu il Çinin artan idxalı və azalan ehtiyatlar ilə əlaqədar olaraq bahalaşdığı bildirilib.
Marja xəbər verir ki, hesabatda, ancaq artan istehsalın qlobal tələbi qarşılaması ilə əksər aqrar əmtələrin qiymətlərində qarşıdakı 10 ildə azalma ola biləcəyi qeyd edilib.
Hesabatda Çinin - xüsusilə balıq və ət tələbinin - qlobal aqrar bazarların ən böyük təyinedicisi olacağı, ancaq tələbin keçən on illə müqayisədə yavaşlayacağı vurğulanıb.