Avropanın ən iri loukosterlərindən biri yenə zərər edib
Pandemiya aviaşirkətləri sıxmaqda davam edir…Avropanın ən iri ucuzqiymətli (lou-kost) avia şirkətlərindən biri olan Ryanair cari ilin 2-ci rübünün maliyyə göstəricilərini açıqlayıb.
Marja şirkətin rəsmi səhifəsinə istinadla xəbər verir ki, aprel-iyun ayları ərzində daşınan sərnişin sayı 8,1 milyon nəfər olub. 2020-ci ilin analoji dövründə bu rəqəm 500 min sərnişin idi.
Ryanairin gəlirləri 2020-ci ilin ikinci rübü ilə müqayisədə 196% artaraq, 371 milyon avroya çatsa da, əməliyyat xərcləri də 116% yüksələrək, 675 milyon avro olub. Nəticədə şirkət cari ilin 2-ci rübünü 273 milyon avro (322 milyon dollar) zərərlə başa vurub. Müqayisə üçün: 2020-ci ilin analoji dövründə zərər 185 milyon avro təşkil etmişdi.
Ryanair koronavirus məhdudiyyətlərinin yumşaldılması səbəbindən iyul ayında sərnişin sayının 9 milyona, avqustda isə 10 milyon nəfərə çatacağını, növbəti rübdə maliyyə vəziyyətinin nisbətən yaxşılaşacağını proqnozlaşdırıb.