Boeing-in əsas rəqibi də mənfəətə çıxa bilib
297 təyyarə satıb, bu il üzrə hədəf 600 ədəddir...Avropanın iri aviasiya sənayesi şirkəti, qlobal təyyarə istehsalında lider və Boeing-in əsas rəqibi olan Airbus da cari ilin birinci yarısının nəticələrinə dair hesabat verib.
Marja şirkətin rəsmi açıqlamasına istinadla xəbər verir ki, Airbus gəlirlərini ötən illə müqayisədə 30% artıraraq, 24,63 milyard avroya (29,2 milyard dollara) çatdırıb.
Boeing son 2 ildə ilk dəfə mənfəətə çıxıbGəlirlərin 17,18 milyard avrosu sərnişin və yük təyyarələrinin satışından, 2,6 milyard avrosu helikopter istehsalından, 4,53 milyard avro isə müdafiə və kosmik sənaye məhsullarından əldə olunub.
Xalis mənfəət 2,23 milyard avro (2,64 milyard dollar) təşkil edib. Ötən ilin birinci yarısında Airbus 1,91 milyard avro zərər etmişdi.
Şirkət bu ilin yanvar-iyun aylarında 297 təyyarə satıb. Qlobal səyahətlərin bərpası fonunda Airbus il sonuna kimi cəmi 600 təyyarə satacağını, faiz və vergi öhdəliklərindən öncəki gəlirlərinin 4 milyard avrodan çox olacağını proqnozlaşdırır.