Rusiya 2021-ci ildə şokolad ixracına görə İsveçrəni keçəcək
"Askond" Şirniyyat Müəssisələri Birliyi, 2021-ci ilin sonuna qədər Rusiyanın 2021-ci ildə şokolad ixracatına görə İsveçrəni keçəcəyini gözləyir. Marja xəbər verir ki, bu barədə verilən açıqlamada deyilir.
"2021 -ci ilin birinci rübünün sonunda Rusiyanın şokolad və şokolad məhsulları ixracı keçən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə fiziki baxımdan 18,6%, dəyər baxımından 11,8% artıb. "Askond" Şirniyyat Sənayesi Birliyinin mütəxəssisləri, mövcud dinamikanı nəzərə alaraq, 2021 -ci ilin sonuna qədər Rusiya istehsalçılarının şokolad və şokoladlı qənnadı məmulatları ixracı baxımından İsveçrəni qabaqlayacağını proqnozlaşdırırlar",- məlumatda deyilir.
"Askond"un istinad etdiyi "ITC Trade Map" və "UN Comtrade"ın məlumatlarına görə, 2020 -ci ildə Rusiya, 729,2 milyon dollarlıq 295,7 min ton ixrac həcmi ilə şokolad məhsulları ixracatçıları dünya reytinqində 11-ci yeri tutub. İsveçrə ilə 10-cu yerdədir: 753 milyon dollar məbləğində 109,8 min ton.
“Bir çox ölkələr daxili bazarını qoruyur və xarici şirniyyat istehsalçılarının işini çətinləşdirir. Buna görə də, Rusiya şokoladının ixracını artırmaq çətindir. Şokolad məhsulları ixracatçılarının reytinqində 1 milyard 6 milyon dollarlıq 188.2 min ton nəticə ilə 9-cu yerdə olan Böyük Britaniyanı qabaqlamaq üçün istehsalçıların səylərini və ünvanlı dövlət dəstəyini birləşdirmək lazımdır" - "Askond"un icraçı direktoru Vyaçeslav Laşmankin bildirib.