125 milyon dollarlıq 55 milyon şüşə şərab ixracı
Bu ilin yanvar -iyul aylarında Gürcüstan dünyanın 58 ölkəsinə 55 milyon şüşə (0,75 litr) qədər şərab ixrac edib ki, bu da 2020-ci ilin hesabat dövrünə nisbətən 12% çoxdur.
Marja xəbər verir ki, bu barədə Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin Milli Şərab Agentliyi məlumat yayıb.
Nazirlikdən verilən məlumata görə, ixrac olunan şərabın dəyəri 125 milyon dollar təşkil edib ki, bu da ötən illə müqayisədə 9% çoxdur.
Hesabat dövründə 337 şirkət şərab və spirtli içkilər ixrac etmişdir.
Rusiya Gürcüstan şərabının ən böyük idxalçısı olaraq qalır. İlin əvvəlindən bu ölkəyə 3,3 milyon şüşə ixrac edilib ki, bu da 2020-ci ilin yanvar-iyul ayları ilə müqayisədə 9% çoxdur.
Strateji bazarlarda ixracın artım dinamikası davam edib: Polşa - 28% artım (3,2 milyon şüşə), Çin - 7% artım (3,1 milyon şüşə), Litva - 51% artım (601,1 min şüşə), ABŞ - artım 26 % (565,8 min şüşə) Almaniya - 18% artım (439 min şüşədən çox), Böyük Britaniya - 85% artım (395 min şüşədən çox).
Eyni zamanda, ən ciddi artım Kanada istiqamətində - 189,5 min şüşə (+ 93%), İsveç - 66,7 min şüşə (+ 60%), Çexiya - 95,4 min şüşə (+ 589%), Qazaxıstan - 2, 1 milyon şüşə (+ 35%), İsrail - 299 min şüşə (+ 78%), Azərbaycan - 133,4 min şüşə (+ 41%), Türkiyə - 77,2 min şüşə (+ 436%), Ukrayna - 640, 9 (+ 15%), Monqolustan - 266,2 min şüşə (+ 261%).
Yeddi ay ərzində şərab, konyak, chacha (gürcü içkisi), şərab materialları və spirt ixracı 202,4 milyon dollar təşkil edib ki, bu da 2020 -ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 14% çoxdur.
Xüsusilə, xaricdəki konyak satışları Gürcüstana 34,5 milyon dollar (artım 6,4%), chacha isə 1,1 milyon dollar (artım 57%) gətirib.