Apple və Google-ın onlayn mağazalarına nəzarət üçün qanun layihəsi hazırlanıb
ABŞ Nümayəndələr Palatasının Respublikaçı və Demokrat üzvləri, Apple və Alphabet ( Google-ın sahibi) kimi şirkətlər tərəfindən işlədilən mobil tətbiq mağazalarına nəzarəti nəzərdə tutan bir qanun layihəsi təqdim ediblər.
Marja xəbər verir ki, verilən məlumata görə, qanun böyük mobil tətbiq (proqram) mağazalarının, başqa bir tətbiq mağazası və ya ödəmə sistemi vasitəsilə fərqli qiymətlər və ya şərtlər təqdim edən proqram hazırlayanları cəzalandırmalarının qarşısını alacaq.
Məlumatda, Google və Apple kimi şirkətlərin tətbiq (proqram) yazanlara (inkişaf etdirənlərə) təzyiq etdikləri və mobil tətbiq sahiblərinin müştərilərinə çıxmaq üçün bu şirkətlərin təyin etdikləri şərtləri qəbul etmək məcburiyyətində qaldıqları qeyd edilib.
Məlumatda, ABŞ-lı istehlakçıların tətbiq mağazalarından keçən il 13,4 milyard tətbiq endirdiy, təxminən 33 milyard dollar xərclədiyi qeyd edilib.