“2 trilyonluq klub”a yeni üzv gəlir
Apple və Microsoftdan sonra 3-cüdür...Qlobal miqyasda bazar dəyəri 2 trilyon dollara çatan şirkətlərə daha biri qoşulmaqdadır.
Marja xəbər verir ki, ötən ilin avqustunda bu həddi aşan Apple və 2021-ci ilin iyununda kapitallaşması 2 trilyon dollara çatan Microsoftdan sonra Google-un ana şirkəti Alphabet də sürətlə həmin hədəfə doğru gedir.
Dünən artıq dördüncü gündür ki, Alphabet-in səhmləri rekord qiymətlə artıb. Son 52 həftədə qiymət bir səhmə görə 1402 dollardan 2848 dollara qədər yüksəlib. Təkcə bu il şirkətin dəyəri 60%-ə yaxın artıb. Bu isə Facebook-un əldə etdiyi artımın 2 qatı deməkdir.
Nəticədə, hazırda Alphabet-in bazar dəyəri 1,93 trilyon dollara yaxındır. Səhm qiymətlərinin artımı hazırkı templə davam etsə, şirkətin növbəti 2 trilyon dollarlıq nəhəngə çevrilməsi çox qısa müddətdə gerçəkləşəcək.