Apple öz rəhbərinə 750 milyon dollarlıq səhm verib
10 illiyin tamamında aldığı ən böyük məvacib paketidir...Avqustun 24-də Tim Kuk-un Apple şirkətinin Baş İcraçı Direktoru (CEO) vəzifəsinə gəlməsinin 10 ili tamam olub.
Marja xəbər verir ki, dünən isə şirkət ona dəyəri hazırkı bazar qiyməti ilə 750 milyon dollar təşkil edən 5 milyon ədəd səhm verib. Bu, son 10 il ərzindəki ən iri məvacib paketidir. Müqaviləyə görə Kuk-un əmək haqqının əksər hissəsini səhm şəklində almaq hüququ var.
1998-ci ildə qlobal əməliyyatlar üzrə vitse-prezident vəzifəsində Apple-a qoşulan Tim Kuk şirkətin qurucusu Stiv Cobsun vəfatından az öncə - 2011-ci ilin avqustunda Baş Direktor təyin olunub. Onun rəhbərliyi altında Apple bir sıra mühüm uğurlar əldə edib, o cümlədən:
- 2011-ci ilin 3-cü fiskal rübündə Apple-ın gəlirləri 29 milyard dollara yaxın idisə, hazırda bu rəqəm 81,4 milyard dollardır - 3 dəfəyə yaxın artım;
- Son rübdə təkcə iPhone satışlarından gəlir 40 milyard dollara çatıb;
- 2011-ci ildə 350 milyon dollar olan bazar dəyəri hazırda 2,4 trilyon dollara qədər artıb. Apple indi dünyanın ən bahalı şirkətidir;
- 2011-ci ildə Apple-ın xidmətlərdən gəlirləri cəmi 3 milyard dollar idisə, 10 il ərzində istifadəyə verilən AppStore, Apple Music və bir sıra xidmətlər sayəsində ötən ilin sonunda bu rəqəm 53,7 milyard dolalra çatıb;
2011-ci ildə Apple aksesuar satışından 2,3 milyard dollar gəlir əldə etmişdi. 2015-ci ildə buraxılan Apple Watch və 2016-cı ildə istifadəyə verilən AirPods qulaqcıqları sayəsində bu rəqəm 30 milyard dollardan çox olub. Ötən il Apple 34 milyon ədəd ağıllı saat sataraq, şəriksiz lider olub və ikinci yerdəki Huawei şirkətini (11 milyon ədəd saat) kifayət qədər üstələyib.