VTB -nin xalis mənfəəti 7 ay ərzində təxminən 5 dəfə artıb
Rusiyanın kredit təşkilatı VTB-nin, 2021-ci ilin yanvar-iyul aylarında beynəlxalq maliyyə hesabatı standartlarına (IFRS) əsasən xalis mənfəəti 200,9 milyard rubla çatıb ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə təxminən 5 dəfə çoxdur. VTB -nin 2020 -ci ilin yeddi ayında xalis mənfəəti 43 milyard rubl idi.
Marja xəbər verir ki, VTB idarə heyətinin üzvü Dmitri Pyanov konfrans jurnalistlərə bildirib ki, iyul ayında bankın xalis mənfəəti bir il əvvəlki 1.1 milyard rubla qarşı 30.2 milyard rubl təşkil edib.
Kredit təşkilatının aktivləri ilin əvvəlindən 9,9% artaraq 19,9 trilyon rubla çatıb. Ehtiyatlardan əvvəl ümumi kredit portfeli ilin əvvəlindən 7.2% artaraq 14.1 trilyon rubla yüksəlib. Fərdi şəxslərə verilən kreditlər ilin əvvəlindən 12,6% artaraq 4,3 trilyon rubla çatıb. Hüquqi şəxslərə verilən kreditlər 5% artaraq 9,8 trilyon rubl təşkil edib.
Müştəri vəsaitləri 16,5% artaraq 14,9 trilyon rubla, o cümlədən hüquqi şəxslərin vəsaitləri 26,9% artaraq 9 trilyon rübla çatdıb.