Qazaxıstan Milli Bankı baza faiz dərəcəsini illik 9,25%-dən 9,5% -ə qaldırdıQazaxıstan Milli Bankı baza faiz dərəcəsini əvvəlki 9,25%-dən 9,5%-ə qaldırmağa qərar verib.
Marja xəbər verir ki, bu barədə bazar ertəsi Qazaxıstan Milli Bankının mətbuat xidməti məlumat yayıb.
"Qazaxıstan Respublikası Milli Bankının Pul Siyasəti Komitəsi, faiz dərəcəsini 9,5% səviyyəsində təyin etmək qərarını qəbul edib. Likvidliyi təmin etmək üçün əməliyyatlar üzrə faiz 10,5%, likvidliyi geri götürmək üçün əməliyyatlar üzrə faiz 8,5% olacaq ”, - məlumatda deyilir.
Bank qeyd edib, bu qərar inkişafın bərpası ilə artan qlobal tələbatın qida və xammal qiymətlərinin artıması ilə qlobal inflyasiya tendensiyalarının yaratdığı inflyasiya təzyiqindən qaynaqlanır:
"Bu təzyiq daxili mövsümi şoklar, elektrik enerjisi, qaz və yanacaq və sürtkü yağlarının qiymətlərinin artması ilə daha da artır. Nəticədə illik inflyasiya 8.7%-ə qədər sürətlənib", - deyə Qazaxıstan Milli Bankı qeyd edib.