Pakistan rupini sabitləşdirmək üçün 3 ayda bazarda 1,2 milyard dollar yerləşdirib
Pakistan Dövlət Bankı (Mərkəzi Bank) son üç ayda Pakistan rupisinin məzənnəsini sabitləşdirmək üçün 1,2 milyard dollarlıq ehtiyatlarından banklararası bazara yerləşdirib.
Marja xəbər verir ki, "Express Tribune" qəzetinin çərşənbə günü hökumət mənbələrinə istinadən verdiyi məlumata görə, Pakistanın gündəlik müdaxilələri iyul ayında 100 milyon dollar, avqustda isə 85 milyon dollar təşkil edib. Son 3 ayda Rupini dəstəkləmək üçün ayrılan vəsait, İslamabadın bu ilin iyul ayında 5,9%-dən 8,5% -ə qədər olan faizlərlə aldığı 1 milyard dollarlıq Avrobond kreditindən bir qədər yüksəkdir.
"2019-cu ilin iyun ayından etibarən Pakistan, məzənnənin bazar tələbi və təklif şərtləri ilə təyin olunduğu bazara əsaslanan çevik məzənnə sisteminə keçib. Bu sistem çərçivəsində, Mərkəzi Bankın valyuta bazarına müdaxilələrinin rolu, əsas tendensiyanı basdırmadan, bazarın nizamsız vəziyyətinin qarşısını almaqla məhdudlaşır", - deyə qəzet Mərkəzi Bankın nümayəndəsi Abid Kamaranın açıqlamasına istinad edir.
İslamabadın davamlı olaraq zəifləyən Pakistan rupisini dəstəkləmək üçün 2018-ci ilin yayından bu yana ən azı 5,8 milyard dollar satıb.
Sentyabrın 14-də banklararası bazarda Pakistan valyutası dollara nisbətdə ən aşağı həddə -168.94 rupiyə çatıb. Cari maliyyə ilinin əvvəlindən (1 iyul 2021) Pakistanın milli valyutası 7.28% və ya 11.51 rupi dəyərdən düşüb. Asiya İnkişaf Bankının (AİB) mütəxəssisləri bunun səbəblərini İslamabadın milli iqtisadiyyatın əsas problemlərini həll etmədən genişləndirici maliyyə və pul siyasəti yürütməsində görürlər. Başqa bir səbəb, iqtisadi artımın borc hesabına maliyyələşdirilməsidir ki, bu da analitiklərin fikrincə, ölkənin tədiyyə balansı böhranı şəraitində son dərəcə qəbuledilməzdir.
Böhran, 2021-ci ilin iyul-avqust aylarında Pakistanın idxalı yeni iki aylıq rekord həddə - 12.1 milyard dollara çatması ilə artıb və bu, tədiyyə balansının kəsirini 2020-ci ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 120% artaraq 7.5 milyard dollara çatdırıb.