Ukraynanın baş naziri Rusiyanı qazın qiymətini artırmaqda ittiham edib
Ukraynanın Baş naziri Denis Şmiqal hesab edir ki, "Şimal axını 2" boru kəmərinin istismara verilməsi üzrə "Gazprom" tərəfindən başladılmış "enerji müharibəsi" qazın qiymətinin artmasına səbəb olub.
Marja xəbər verir ki, bu bəyanatla o, cümə günü Ukrayna parlamentində çıxış edib.
"Avropa birjalarında təbii qaz qiymətlərin görürsünüz. "Gazprom"un "Şimal Axını 2"ni şantaj edərək işə saldığı "enerji müharibəsi"nin nəticəsidir. Bu, rus inhisarçısı tərəfindən əvvəlki illərlə müqayisədə ixracın azaldılması açıq faktdır",- deyib.
Kiyev dəfələrlə bildirib ki, "Şimal axını 2" layihəsinin həyata keçirilməsi guya Ukraynanın enerji təhlükəsizliyi üçün təhlükə yaradır. Rusiya tərəfi layihənin kommersiya xarakterli olduğunu və avropalı tərəfdaşlarla birgə həyata keçirildiyini dəfələrlə vurğulayıb.
Qeyd edək ki, Avropada qazın qiymətinin artmasına "Gazprom"un səbəb olduğu iddia edilir. Avropa Parlamentinin təxminən 40 üzvündən ibarət bir qrup Avropa Komissiyasına məktub göndərərək Avropa Birliyinin antiinhisar qaydaları baxımından "Gazprom"un hərəkətlərini araşdırmasını istəyib.