Çin hökuməti böhrandakı şirkətin hesablarını araşdırmağa başladı
Çin Əmlak Nazirliyinin əməkdaşları, borc böhranındakı nəhəng inşaat və əmlak şirkəti "Evergrande Group"un bank hesablarındakı vəsaitlərin kreditorlara borcların ödənilməsi yerinə "əmlak layihələrinin tamamlanmasında istifadə edilməsi üçün" hesabları araşdırmağa başlayıb.Çin Əmlak Nazirliyi borc böhranındakı iri inşaat və əmlak şirkəti "Evergrande"ın hesablarını araşdırır.
Marja xəbər verir ki, mövzuya yaxın mənbələrin verdiyi məlumata görə, Nazirlik əməkdaşları "Evergrande"ın əmlak layihələrini başa çatdırması üçün nəzərdə tutulan vəsaitlərə nəzarət etmək üçün hərəkətə keçib.
Nəzarət çərçivəsində "Evergrande"ın hesablarındakı vəsaitləri layihələri tamamlamaqda istifadə etməsi təmin ediləcək.
"Evergrande" və nazirlik mövzu haqqında açıqlama yaymayıblar.
Hesablardakı vəsaitlərin layihələrin təhvil verilməsi üçün istifadə ediləcəyi, tədarükçülərə ödəmələr kimi müxtəlif ödənişlər üçün dövlət təsdiqi lazım olacağı qeyd edilib.
Atılan bu addım, "Evergrande" böhranında Çin hökumətinin prioritetinin əmlak sahibləri olduğunu göstərir. Çinin əmlak nəhənginin 300 milyard dollar borcu olduğu məlumdur.
Şirkət dünənki dollar istiqrazı ödəməsinə dair məlumat yaymayıb. Üç istiqraz sərmayəçisinə görə şirkət hər hansı bir ödəniş etməyib.