"Evergrande" böhranı daha bir şirkətə yayıldı
Borc böhranı yaşayan Çinin inşaat və şirkəti "Evergrande"in ardından, "Sunac" şirkəti də maliyyə vəsaiti problemi səbəbilə yerli rəsmi orqanlardan maliyyə köməyi istəyib."Evergrande"in ardından "Sunac" şirkəti də Çinin əmlak sektorunda maliyyə vəsaiti problemi yaşayan şirkətlər arasında yerini alıb. Ölkədəki mənzil sektorunda yaşanan yavaşlama daha da dərinləşir.
Marja xəbər verir ki, səhmləri Honq Konq Birjasında ticarət olunan "Sunac" şirkəti, mənzil satışlarındakı yavaşlama ilə əlaqədar olaraq Şaoixingdəki yerli orqanlardan maliyyə yardımı istəyib. Əmlak bazarı az qala dayanma nöqtəsinə gəlmiş bir vəziyyətdədir. Şirkətin rəhbərliyi yerli orqanlara yazdığı bir məktubda, "Böyük bir təzyiqlə qarşı-qarşıyayıq", bildiriblər.
"Sunac"ın kömək istəməsi ölkədə borc içərisində olan inşaat sektorunun maliyyə vəsaiti çətinliyinin nə dərəcədə ağır olduğunu göstərir. "Citigroup"un analitikləri bir hesabatda "Evergrande" böhranının sonu nə olursa olsun, Çindəki əmlak qiymətlərinin ciddi dərəcədə düşmə riski olduğunu qeyd ediblər.
"Sunac"ın dollar istiqrazları 6%-dək düşüb.
"Sunac"ın səhmləri bu ay 50% ətrafında ucuzlaşıb. Əmlak bazarında yaşanana yavaşlama maliyyə vəziyyətləri "Evergrande"dən daha yaxşı olan şirkətlərə belə pis bir şəkildə təsir edir.