"France Presse" agentliyi məşhur fotoşəkillərinin satışını təşkil edəcək - QİYMƏTLƏR
Agence France Presse (AFP), müxtəlif illərdə çəkilmiş məşhur fotoşəkilləri satmaq üçün böyük bir hərrac keçirməyə qərar verib. AFP-nin məlumatına görə, bu, tarixində ilk belə aksiyadır.
Marja xəbər verir ki, oktyabrın 3-də "Digar" hərrac evində baş tutacaq hərracda, lentdən kimyəvi olaraq çoxaldılmış fotoşəkillərin surətləri də təklif ediləcək. Bu şəkillər 1944-1998-ci illərə, yəni agentlik rəqəmsal fotoqrafiyaya keçməzdən əvvələ aiddir. Şəkillər Che Guevara, Nelson Mandela, Martin Lüter King, Məhəmməd Əli, Jak Şirak, Salvador Dali kimi məşhur şəxsiyyətləri əks etdirir.
Şəkillər həm də müxtəlif ölkələrin siyasi və ictimai həyatındakı mühüm hadisələri əks etdirir. Xüsusilə, 1944 -cü ildə Parisin azad edilməsi və 1989-cu ilin noyabrında Berlin Divarının dağıdılması şəkilləri.
Xüsusi nəşrlər yüksək keyfiyyətli foto kağız üzərində aparılır.
Ümumilikdə, agentliyin arxivlərində 350 min şüşə lövhədə 6 milyondan çox neqativ var. 2000-ci ildən bəri agentlik fotoşəkil arxivlərini rəqəmsallaşdırır və fotomaterialları bərpa edir. Hərracdan əldə edilən vəsaitin bir hissəsi bu işlərin maliyyələşdirilməsinə sərf olunacaq.
Bir şəkil üçün başlanğıc qiymət 300 - 1500 avro aralığında olacaq.