LC Waikiki-nin rəhbərindən "geyimlər bahalaşa bilər" xəbərdarlığı
LC Waikiki şirkətinin İdarə heyətinin sədri Vahap Küçük, pambıq qiymətlərindəki artımın davam etməsi vəziyyətində geyimlərin daha da bahalaşacağını deyib.
Marja xəbər verir ki, Bloomberg-ə xüsusi müsahibə verən Vahap Küçük hazır geyim sektorundakı qiymət proseslərini qiymətləndirib.
Küçük, dollar ilə pambıq qiymətlərində təxminən 80% artım olduğunu, bu vəziyyətin də geyim inflyasiyasını artıracağını söyləyib. O, pambıq qiymətlərindəki artımın davam etməyəcəyinə ümid etdiklərini də əlavə edib.
Küçük, "Pambıq qiymətlərində gözlənilməz bir artım oldu. Keçən il 65 sent olan pambıq, bu il 1,05 dollara çatıb. Təxminən 80% artım var. Belə gedərsə bu vəziyyət geyim inflyasiyasını sürətləndirəcək", -deyib.
Pambıqda 2011-ci ildə də belə bir vəziyyət olduğunu, lakin qiymətlərin sonradan təkrar gerilədiyini xatırladan Küçük, "Ona görə müvəqqəti bir vəziyyətdir. Tövsiyəm, sifariş miqdarı qədər pambıq alınması lazımdır, alıb anbarlara yığmaq məntiqli deyil", - bildirib.
Küçük, hazır geyimlər və ayaqqabılardakı qiymət artımının digər xərclərdəki artımdan da qaynaqlandığını bildirib. Onun sözlərinə görə, əgər daha 2-3 ay belə gedərsə yay mövsümündə qiymətlərin 10-15% daha yüksək olması ehtimalı yüksəkdir.