Məşhur sosial şəbəkə reklam biznesini “babat qiymətə” satır
1,5 milyard istifadəçiyə “əli çatan” proqram təkcə 1 ilə 190 milyon dollar gəlir gətirib.Twitter sosial şəbəkəsi özünün mobil reklam proqramı olan MoPub şəbəkəsini satır.
Marja xəbər verir ki, şirkət dünənki açıqlamasında bu barədə oyun proqramçısı və reklam texnologiyaları şirkəti AppLovinlə ilkin razılığa gəldiyini bildirib. Sövdələşmənin dəyəri 1,05 milyard dollardır.
Twitter MoPub-u 2013-cü ildə 350 milyon dollara almışdı. Hazırda 45 min mobil tətbiqetmənin istifadə etdiyi və 1,5 milyard aktiv istifadəçiyə reklamları çatdıra bilən MoPub ötən illər ərzində Twitter-in reklam biznesini gücləndirib.
Twitter-in baş direktoru Cek Dorseyin məlumatına görə, proqramın təkcə 2020-ci ildə gətirdiyi gəlir Twitter-in ümumi satışlarının 5%-dən çox, yaxud 188 milyon dollar olub.
MoPub-un satışı Twitter-in öncədən elan etdiyi “2023-cü ilə qədər 7,5 milyard dollar gəlirə çıxmaq” hədəfinin tərkib hissəsidir. Cek Dorsey bu satışın Twitter-in gəlirlərinə tam maliyyə təsiri barədə oktyabrın sonunda açıqlanacaq rüblük nəticələrdə əlavə məlumat veriləcəyini bildirib.