Bakı Fond Birjası bu ilin 11 ayında
2016-cı ilin yanvar-noyabr aylarında Bakı Fond Birjasında (BFB) bütün alətlər üzrə birja əqdlərinin ümumi dövriyyəsi 5 mlrd. 209 mln. 962,033 min manat təşkil edib, bu ötən ilin analoji dövrünün göstəricisindən 1,6 dəfə azdır. Bu barədə birjadan məlumat verilir.
Yanvar-noyabr aylarında BFB-də əqdlərin ümumi həcmində 4 mlrd. 126 mln. 677,196 min manat törəmə alətlər bazarının (azalma 31,8%), bunun 3 mlrd. 864 mln. 13,134 min manatı valyuta, 262 mln. 664,063 min manatı isə əmtəə üzrə əqdlərin payına düşüb.
Ümumi dövriyyədən 685 mln. 118,05 min manat (artım 33,3 dəfə) dövlət qiymətli kağızları ilə əqdlərin payına, onların 524 mln. 729,125 min manatı Maliyyə Nazirliyi tərəfindən buraxılan istiqrazların payına düşüb. O cümlədən, ilkin bazarda istiqrazların yerləşdirilməsinin həcmi 380 mln. 588,695 min manat, təkrar bazarda 144 mln. 131,429 min manat təşkil edib.
Hesabat dövrü ərzində ilkin bazarda AMB-nin qısamüddətli notlarının yerləşdirilməsinin həcmi 160 mln. 397,924 min manat təşkil edib.
Yanvar-noyabr aylarında BFB-nin ümumi dövriyyəsində 117 mln. 663,353 min manat (azalma 57,5%) pay bazarının payına düşüb. Bunun 114,681 mln. manatı ilkin bazarda, 2 mln. 982,353 min manatı təkrar bazarda səhm yerləşdiriliməsinin payına düşüb.
Yanvar-noyabr aylarında əqdlərin ümumi həcmində 278 mln. 438,668 min manat qiymətli kağızlar bazarının borc alətlərinin payına düşüb (azalma 6,4 dəfə). Bununla belə, təkrar bazarda Azərbaycan İpoteka Fondunun 26 mln. 639,576 min manatlıq istiqrazı yerləşdirilib. 11 ay ərzində ilkin bazarda digər korporativ istiqrazların yerləşdirilmə həcmi 168 mln. 990,229 min manat, təkrar bazarda 82 mln. 808,863 min manat təşkil edib.