Azərbaycanın qarşılıqlı turizm xidmətlərində 200 milyon dollarlıq profisit
2016-cı ilin yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycanın qarşılıqlı turizm xidmətlərinin dövriyyəsinin həcmi 3,9 mlrd. dollar təşkil edib, bu da ötən ilin analoji dövrünün göstəricisindən 8,3% çoxdur. Bu barədə cari ilin 9 ayı ərzində tədiyyə balanasının məlumatında deyilir.
“Yanvar-sentyabr aylarında Azərbaycanın qarşılıqlı turizm xidmətlərinin dövriyyəsinin həcmi 3,9 mlrd. dollar təşkil edib və 8,3% çoxdur. Bununla yanaşı, hesabat dövrü ərzində göstərilən turizm xidmətlərinin profisiti 207 mln. dollar təşkil edib, baxmayaraq ki, bir il öncə 259 mln. dollar səviyyəsində kəsir olub”, - deyə AMB-nin tədiyyə balansının məlumatında bildirilir.
Bu dövrdə xarici qeyri-rezidentlər tərəfindən Azərbaycan rezidentlərinə 1 mlrd. 847,9 mln. dollar məbləğində turizm xidmətləri göstərilib. Bu məbləğin 72,6%-i Azərbaycan vət\əndaşlarının fərdi səfərlər zamanı xaricdə sərf etdikləri vəsaitin payına düşür.