ASC “Xalq” Bankı 2017-ci ilin ikinci rübünün nəticələrinə əsasən maliyyə-təssərrüfat fəaliyyətində müsbət dinamika nümayiş etdirərək bank sektorunda aparıcı mövqeyini bir daha təsdiqləmişdir”,- Bankın mətbuat xidməti bildirir.
Cari ilin altı ayı ərzində Bankın aktivləri 177,3 milyon manat (10.62%) artaraq 1 milyard 845 milyon manat təşkil etmişdir. Aktivlərin həcminə görə Xalq Bank kommersiya banklarının renkinq cədvəlində üçüncü pillədə qərarlaşıb.
Bank birinci rüblə müqayisədə cəmi kapitalın həcmini 3.25% artıraraq 245,353 milyon manata çatdırıb ki, bu da öz növbəsində bank sektorunda üçüncü nəticədir.
Ölçülmüş kredit siyasəti sayəsində 2017-ci il ərzində müştərilərə verilən kreditlərin ümumi məbləği 5.05% artaraq 1 milyard 338 milyon manata çatmış və bu göstəriciyə görə Xalq Bank ölkənin kommersiya bankları arasında birinci mövqeyini möhkəmləndirmişdir.
Bankın əsas fondlaşma mənbəyi olan depozit portfeli altı ay ərzində 11.98% artaraq 1 milyard 230 milyon manata çatdırılmışdır.
“Bu da müştərilərin Banka olan böyük etibarından xəbər verir. Bu göstəriciyə görə Xalq Bank Azərbaycanın üç böyük kommersiya bankı arasındadır”,- Bankın məlumatında deyilir.
Bank 2017-ci ilin ötən ayları ərzində inkişaf strategiyasının prioritet vəzifələrindən biri olan xidmət infrastrukturunun genişləndirilməsinə diqqət yetirib - Tovuz şəhərində sayca 28-ci filial istifadəyə verilib.