Əhali 4,6 milyard pulunu xarici valyutada banklara yerləşdirib
Bankların öhdəliklərinin strukturunda ənənəvi olaraq depozit portfeli üstünlük təşkil edir – cəmi öhdəliklərin 82.4%-i və ya 35 milyard 361.1 milyon manat.
Qeyd edilib ki, depozit portfelinin 62.6%-i (22 milyard 150.8 milyon manat) hüquqi şəxslərin, 37.4%-i (13 milyard 210.4 milyon manat) fiziki şəxslərin depozitlərindən (fərdi sahibkarlıqla məşğul olan fiziki şəxslərin depozitləri istisna olmaqla) ibarətdir.
Fiziki şəxslərin əmanət portfelinin 56.1%-i (7 milyard 414.1 milyon manat) müddətli əmanətlərdən ibarətdir. Fiziki şəxslərin əmanətlərinin 65.2%-i (8 milyard 617.7 milyon manat) milli valyutada, 34.8%-i (4 milyard 592.6 milyon manat) xarici valyutadadır.
Hüquqi şəxslərin tələbli depozitləri 17 milyard 262.2 milyon manat olmaqla, hüquqi şəxslərin cəmi depozit portfelinin 77.9%-ni təşkil etmişdir.