Azərbaycanın bank sektorunun xalis mənfəətində azalma başlayıb
2024-cü ilin yanvar – sentyabr aylarında Azərbaycandakı banklar tərəfindən 829.6 milyon manat xalis mənfəət, 1 milyard 268.7 milyon manat məbləğində əməliyyat mənfəəti generasiya edilmişdir (əldə edilmişdir).
Cari ilin 9 ayında banklar tərəfindən ümumilikdə 190.6 milyon manat məbləğində mənfəət vergisi ödənilmişdir.
Xatırladaq ki, 2023-cü ilin 9 ayında banklar 832.9 milyon manat xalis mənfəət, 1 milyard 227.3 milyon manat məbləğində əməliyyat mənfəəti əldə etmişdilər. 2022-ci ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə bankların xalis və əməliyyat mənfəəti müvafiq olaraq 22% və 26% artmışdı.
Beləliklə, 2023-cü ilin 9 ayı ilə müqayisədə 2024-cü ilin 9 ayında bank sektorunda xalis mənfəət 3,3 milyon manat və ya 0,4% azalıb. Bankların cəmi əməliyyat mənfəəti isə 41,4 milyon manat və ya 3,4% artıb.
Keşbek ödənişində rəqabətin güclənməsilə əlaqədar xərclərin artması, ehtimal olunan mümkün zərərlər üçün yaradılan ehtiyatlara ayrılan vəsaitin artması bank sektorunda xalis mənfəətin düşməsinə səbəb ola bilər.