Pulun bir neçə bankda cəmləşməsinin qarşısı alınır - "Banklar depozit sahəsində aktiv rəqabət aparmağa başlayıblar"
"Mərkəzi Bankın yenilənmiş məcburi ehtiyat qaydaları bank sektorunda təmərküzləşməni azaltmaqla bərabər, depozit sahəsində aktiv rəqabətə səbəb olub. Əvvəllər böyük banklarda əmanət faizləri 5-6 faiz, digər banklarda 10-11 faiz aralığında idi. İndi isə bu normalaşıb".
"Təmərküzləşmə (cəmlənmə, toplanma, mərkəzləşmə - red) məsələsinə gəldikdə - məcburi ehtiyat qaydalarına baxsaz, orada təmərküzləşmənin aradan qaldırılması üçün normalar yaratmışıq. Hansı bankda həddindən artıq təmərküzləşmə varsa, onlar daha çox məcburi ehtiyatlar yaratmalıdırlar. Hansı bankda təmərküzləşmə var idi - indi onların xərcləri daha çox artır, çünki daha çox məcburi ehtiyatlar saxlamalıdırlar. Bunun nəticəsi olaraq görürük ki, həmin banklarda təmərküzləşmə cüzi də olsa azalmaqdadır.
Həm də böyük, sistem əhəmiyyətli banklar digər banklar ilə öhdəlik tərəfdə rəqabət aparmağa başlayıblar. Böyük banklarda əmanət faizləri 5-6 faiz, digər banklarda 10-11 faiz aralığında idi. İndi isə bu normalaşıb. Bunun nəticəsi olaraq banklar depozit sahəsində aktiv rəqabət aparmağa başlayıblar".