Gömrük Komitəsi idxalın kəskin artmasının səbəbini açıqladı
Dövlət Gömrük Komitəsi "2024-2025-ci illərin yanvar-aprel ayları üzrə xarici ticarətin gömrük statistikasına dair" məlumat yayıb.
Qeyd edilib ki, 2025-ci ilin yanvar-aprel aylarında xarici ticarət dövriyyəsi 16 milyard 917,6 milyon ABŞ dolları təşkil etmişdir. Ticarət dövriyyəsinin 8 milyard 132,9 milyon ABŞ dollarını və ya 48,1%-ni ölkəyə idxal olunmuş malların, 8 milyard 784,7 milyon ABŞ dollarını və ya 51,9%-ni ölkədən ixrac olunmuş malların dəyəri təşkil etmiş, nəticədə 651,8 milyon ABŞ dollar məbləğində müsbət saldo yaranmışdır.
Vurğulanıb ki, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə idxalın həcminin 2 milyard 667,9 milyon ABŞ dolları və ya 48,8% həcmində artımı qeyri-monetar qızılın həcmi ilə bağlıdır:
- cari ilin yanvar-aprel aylarında qeyri-monetar qızılın idxalı əvvəlki ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 8,6 dəfə artaraq 2 milyard 527,3 milyon ABŞ dolları təşkil etmişdir;
- qeyri-monetar qızılın idxalı nəzərə alınmadan idxalın həcmi 5 milyard 605,6 milyon ABŞ dolları təşkil etməklə 8,4% artmışdır;