Azərbaycan Çində yeni ticarət və şərab evləri aça bilər
Çində yeni Azərbaycan ticarət və şərab evləri açıla bilər.
Bunu İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyinin (AZPROMO) icraçı direktoru Yusif Abdullayev Bakıda keçirilən Azərbaycan-Çin İqtisadi Ticarət Əməkdaşlıq Forumu çərçivəsində jurnalistlərə açıqlamasında bildirib.
Onun sözlərinə görə, hazırda bu məsələ müzakirə predmetidir: "Əgər tələb varsa yeni ticarət və şərab evləri açıla bilər".
Y. Abdullayev qeyd edib ki, hazırda Çində Azərbaycana məxsus 10-a qədər ticarət və şərab evi fəaliyyət göstərir: "Quandon əyalətinin nümayəndələri bildirdilər ki, Azərbaycan məhsullarına, xüsusilə də şərab məhsullarına maraq var. Çində fəaliyyət göstərən ticarət evləri məhsulların bazara çıxarılmasında effektiv model hesab olunur. Konkret olaraq Quandon əyaləti Çinin ÜDM-i baxımından ikinci yerdədir və 2 trilyon dollarlıq iqtisadi gücə malikdir. Bu əyalətlə Azərbaycanın illik ticarət dövriyyəsinin dəyəri 100 milyon ABŞ dollarını keçib".