"İqtisadiyyatı bərpa etmək istəyirsizsə, bankları sağlamlaşdırın"
"Azərbaycan Beynəlxalq Bankı" ASC-nin (ABB) xarici öhdəliklərinin restrukturizasiyası ölkənin bank sisteminin restrukturizasiyası prosesinə daxildir".
Onun sözlərinə görə, ABB və bank sektorunun digər iştirakçıları ətrafında gedən proseslər Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası və Mərkəzi Bankın rəhbərliyi ilə görüşdə müzakirə olunub:
"Bu məsələlərin həlli məqsədilə bu günə qədər konkret addımlar atılıb. Bu da maliyyə və bank sisteminə inamı artıracaq, riskləri isə azaldacaq. Bundan sonra bankların fəaliyyəti üçün dəstək göstərilməlidir. Bank sisteminin səmərəliliyi baxımından müvafiq dövlət orqanlarının potensialı artırılmalıdır, restrukturizasiya davam etməlidir. Digər ölkələrin təcrübələri göstərir ki, hər böhranda qərarlı addımların atılması zəruridir. Bu cür şəraitdə risklərə daha az məruz qalmaq üçün yaxşı imkan yaranır".
C.Azurun, "Milli valyutanın məzənnəsinin hansı səviyyədə olub-olmaması ildə bağı bizə konkret mövqe yoxdur. Çünki Mərkəzi Bank manatı çevik məzənnə rejimində buraxıb və biz bunu dəstəkləyirik. İqtisadiyyatı bərpa etmək istəyirsizsə, bank sektorunda restrukturizasiya aparılmalıdır. Həmçinin, struktur islahatları sayəsində müəyyən işlər görülməlidir".