Azərbaycanın xam neft ixracından gəlirində böyük azalma
2025-ci ilin 7 ayı ərzində (yanvar-iyul) Azərbaycandan 13 milyard 139 milyon 24 min dollar dəyərində neft-qaz sektoruna daxil olan mallar ixrac olunub ki, bu da ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 1 milyard 85 milyon 242 min dollar və ya 7,6% azdır. Azalma xam neft satışından daxil olan valyuta məbləğinin düşməsilə əlaqədardır.
Marja.az-ın Dövlət Gömrük Komitəsinin aylıq statistikalarına əsasən apardığı hesablamaya görə, xam neft ixracı dəyər ifadəsilə 1 milyard 565 milyon 706 min dollar və ya 17% azalaraq 7 milyard 660 milyon 230 min dollara düşüb.
Təbii qaz ixracı isə 513 milyon 345 min dollar və ya 10,8% aratarq 5 milyard 269 milyon 112 min dollar təşkil edib.
Xatırladaq ki, 2024-ci ilin ilk 7 ayı ərzində Azərbaycandan 14 milyard 224 milyon 266 min dollarlıq neft-qaz sektoruna daxil olan mallar, o cümələdən 9 milyard 225 milyon 936 min dollarlıq xam neft və 4 milyard 755 milyon 767 min dollarlıq təbii qaz ixrac edilmişdi.