Ötən il ixracı sıfır səviyyədə olan 3 şirkət bu il ilk 10-luğa daxil olub
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi (İİTKM) “İxrac icmalı”nın oktyabr sayını təqdim edib.
Marja.az xəbər verir ki, 2025-ci ilin yanvar-sentyabr ayları üzrə hazırlanmış qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində "Export Stream" MMC 40,2 milyon dollarlıq ixrac ilə 5-ci, "UYTROP" MMC 29,1 milyon dollarlıq ixrac ilə 7-ci, “HOPER” MMC 22,9 miyon dollarlıq ixrac ilə 10-cu yeri tutub.
Diqqəti cəlb edən bu şirkətlərin ötən ilin 9 ayında sıfır səviyyədə ixraca malik olmalarıdır. 2029-cu ildə bu şirkətlərin ixracı o qədər artıb ki, qeyri-dövlət ixracatçı subyektlərin reytinqində ilk onluğuna daxil ola biliblər.
2025-ci ilin yanvar-sentyabr ayları ərzində adı çəkilən 3 şirkətin ixraclarının cəmi məbləği 92,2 milyon dollar təşkil edib.
Əlavə edək ki, "Export Stream" şirkəti 17.09.2024-cü il tarixində, "Uytrop" şirkəti 25.11.2024-cü il tarixində, "Hoper" şirkəti isə 19.11.2024-cü il tarixində dövlət qeydiyyatına alınıb.