"Bank rəhbərləri ilə görüşlər keçirmək lazımdır"
"Milli Məclisin ya komitə, ya da plenar iclasında bank rəhbərləri ilə görüşlər keçirmək lazımdır".
Bunu Parlamentin bugünki plenar iclasında İqtisadi siyasət, sahibkarlıq və sənaye komitəsinin üzvü Vahid Əhmədov deyib.
"Bu gün banklar 28-30 faizlə kreditlər verir. Problemli kreditlərin həcmi azalmaqdansa, daha da artır. Mən bank sistemində sağlamlaşdırmanı görmürəm. Cənab prezident də çıxışında demişdi ki, 2016-cı ildə Azərbaycan iqtisadiyyatına ən böyük ziyanı banklar vurub. Mən bunu dəfələrlə demişəm və bir daha təklif edirəm ki, yığışaq və banklarla söhbət edək. Soruşaq ki, nəyə görə kredit faizləri bu qədər yüksəkdir? Banklarda vaxtı keçmiş kreditlərin həcmi getdikcə artır və bu borcları silmək çətinləşir. Bunu da soruşaq ki, problemli kreditlərin öhdəsindən necə gələcəklər? Anlamalıyıq ki, bu, Azərbaycan iqtisadiyyatına neqativ təsir edən amillərdəndir. Təklif edirəm ki, bank rəhbərlərini İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin iclasına çağıraq. Onlar da bizə məlumat versinlər ki, bu proses hara gedir, sonu necə olacaq", - deyə o, qeyd edib.
Millət vəkili həmçinin Rəqabət Məcəlləsi və təhsil kreditləri ilə bağlı qanun layihələrinin Milli Məclisin payız sessiyasının gündəliyinə salınmasını təklif edib: "Rəqabət Məcəlləsi qəbul edə bilmirik. Bu, kiçik və orta sahibkarlığın inkişafı üçün əhəmyiyyət kəsb edir. Təklif edirəm ki, bu məsələ payız sessiyasının gündəliyinə salınsın və qəbul edilsin. Bundan başqa, təhsil kreditləri ilə bağlı çoxlu müraciətlər var. Ali məktəblərə qəbul olunanlar təhsilini davam etdirə bilmir. Bununla bağlı qanun layihəsi vermişik. Təəssüf ki, layihə gündəliyə salınmır. Bu məsələnin gündəliyə salnmasını təklif edirəm".