Səhmdarlarına qazanc gətirən bank - 60 milyona yaxın ödədi
Bir çox bankın səhmdarları zərər edən bankını batmaqdan xilas etmək üçün nizamnamə kapitalını artırarkən, PAŞA Bank səhmdarlarına dividend ödəyir.
PAŞA Bank 476 milyon 854 min AZN təşkil edən məcmu kapitalına görə ən iri kommersiya bankı mövqeyini qoruyub saxlamışdır.
“Marja” xəbər verir ki, bunu Çərşənbə günü keçirilmiş mətbuat konfransında Bankın İdarə Heyətinin üzvü, Baş Maliyyə İnzibatçısı Xəyalə Nağıyeva bildirib.
PAŞA Bankın cəmi kapitalı 2016-cı ilin sonu ilə müqayisədə 2%-dək azalıb.
"Cəmi kapitalın 2 faiz azalaraq 476 milyon 854 min manatdan 487 milyon 266 min manata geriləməsi Bankın 2017-ci ilin ilk 6 ayı ərzində səhmdarlara 58 milyon 636 min AZN dividend ödəmiəsi ilə bağlıdır",- Xəyalə Nağıyeva bildirib.
PAŞA Bank keçən ilin ilk 6 ayı ilə müqayisədə xalis mənfəətini iki dəfə artırmışdır. Bankın xalis mənfəəti 30 İyun 2017-ci il tarixinə bitən 6 ay üzrə 50 milyon 324 min AZN olmuşdur. Bu məbləğ keçən ilin ilk 6 ayı üçün 24 milyon 416 min AZN təşkil etmişdi. 30 İyun 2017-ci il tarixinə faiz gəlirləri 132 milyon 453 min AZN səviyyəsinə çatmışdır. 30 İyun 2016-cı il tarixinə bu məbləğ 65 milyon 372 min AZN olmuşdu.