"Fintech"in təbiqi mikrokreditləri ucuzlaşdırmağa imkan yaradacaq"
"Fintech" sahəsində innovativ texnologiyalarının tətbiqi Azərbaycanda mikromaliyyələşmə ilə məşğul olan təşkilatlara müştərilər üçün maikromaliyyə xidmətlərinə çıxışı təmin etməyə imkan verəcək.
İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı belə heasb edir.
“Mikromaliyyə təşkilatları xərclərin aşağı salınması üçün "Fintech" texnologiyasından istifadə etməlidirlər”, - V.Qasımlı cümə günü Bakıda "Azərbaycanda mikromaliyyənin gələcəyi: çətinliklər və imkanlar" mövzusunda konfranslıda çıxışında bildirib.
Onun fikrincə, mikromaliyyə təşkilatları hüquqi və fiziki şəxslərə əlçatan dərəcələrlə kredit ehtiyatları təqdim etməlidir. “Bunu məhz "Fintech" texnologiyasının tətbiqi ilə təmin etmək mümkündür”, - o əlavə edib.
Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının (AMFA) icraçı direktoru Jalə Hacıyeva tədbirdə çıxışında bildirib ki, 20 il ərzində mikrokreditləşmənin həcmi 20 mlrd. manatı ötüb.
Bununla belə, o əlavə edib ki, manatın devalvasiyasından sonra vaxtı ötmüş mikrokreditlərin sayı artıb. “Biz inanırıq ki, Azərbaycan hökuməti mikromaliyyələşmə kimi səmərəli alətin fəaliyyət göstərməsi məqsədilə əlverişşli şəraitin yaradılması üçün tədbirlər görəcək", - J.Hacıyeva vurğulayıb.