Azərbaycanda banklar “FinCert”in yaradılmasını müzakirə edirlər
İclasda ABA-nın ABA-nın İcraçı direktoru Yunus Abdulov, “İT və İT təhlükəsizlik ” üzrə Ekspert Qrupunun sədri Cəlal Orucov, ABA-nın Baş İqtisadçısı Bəhruz Əhmədov və Ekspert qrupunun digər üzvləri iştirak edib.
İclas zamanı bankların digital bankçılığın inkişafına yönəldilən xərclərinin təhlili ilə bağlı xüsusi analitik hesabatın hazırlanması və “FinCert”in yaradılması ilə əlaqədar məsələlər müzakirə edilib.
İclas zamanı digital bankçılığın inkişafına yönəldilən xərclərinin təhlili ilə bağlı xüsusi analitik hesabatın hazırlanması məqsədə uyğun hesab edilib. Həmçinin “FinCert”lə əlaqədar məsələlərlə bağlı “Azərbaycan Beynəlxalq Bankı” ASC, “AG Bank” ASC, “Kapital Bank” ASC və “Unibank” KB ASC-nin üzlərindən ibarət İşçi Qrupun yaradılması qərara alınıb. İşçi Qrupa “FinCert”lə əlaqədar daha geniş araşdırmanın aparılması və qrupun növbəti iclasında araşdırmanın nəticələrinin təqdim edilməsi həvalə edilib.
"FinCert" maliyyə müəssisələri üçün kiber hücumlar haqqında məlumatların toplanmasnı həyata keçirir, əldə olunmuş məlumatlar təhlil edir və təşkilatlara informasiya təhlükəsizliyinə mümkün təhlükələr barədə əks əlaqə yaradır, xaker hücumlarını dəf etməyə dair tövsiyələr hazırlayır.