“Bank VTB Azərbaycan” maliyyə göstəricilərini açıqlayıb
“Bank VTB Azərbaycan” 2017-ci ilin 9 ayını 2 milyon 420 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub. Mənfəət, ehtiyatların azad olması nəticəsində yaranıb.
“Marja” Bankın maliyyə göstəricilərinə istinadən xəbər verir ki, cari ilin yanvar-sentyabr dövründə Bankın cəmi gəlirləri 19 milyon 936 min manat, o cümlədən faiz gəlirləri 10 milyon 730 min manat, qeyri-faiz gəlirləri isə 9 milyon 207 min manat təşkil edib.
9 ayda Bankın cəmi xərcləri isə 35 milyon 83 min manat, o cümlədən faiz xərcləri 22 milyon 670 min manat, qeyri-faiz xərcləri isə 12 milyon 413 min manat təşkil edib. Xərclər gəlirlərdən çox olduğundan 15 milyon 146 min manat əməliyyat zərəri yaranıb. Lakin aktivlər üzrə mümkün zərərlərin ödənilməsi üçün xüsusi ehtiyatdan 18 milyon 416 min manat azad edilib (Bu bankda problemli kreditlərin azaldığına işarədir), nəticədə zərər bağlanıb və Bankın 3 milyon 270 min manat mənfəəti yaranıb. Bank mənfəətindən 849 min manat mənfəət vergisi ödəyib. Beləliklə, “Bank VTB Azərbaycan” 2017-ci ilin 9 ayını 2 milyon 420 min manat xalis mənfəət ilə başa vurub.
30 Sentyabr 2017-ci il tarixində "Bank VTB Azərbaycan" 395 milyon 105 min manat cəmi aktivlərə, 357 milyon 245 min manat cəmi öhdəliklərə və 37 milyon 860 min manat cəmi balans kapitalına malik olub.
Bank 2016-cı ilin sonunda 435 milyon 563 min manat cəmi aktivlərə, 399 milyon 431 min manat cəmi öhdəliklərə və 36 milyon 131 min manat cəmi balans kapitalına malik idi.
Bankın müştərilərə verdiyi kreditlər (məqsədli ehtiyatlar çıxılmaqla) 321 milyon 116 min manatdan 279 milyon 238 min manata geriləyib. Bankda depozitlər isə 43 milyon 129 min manatdan, 40 milyon 499 min manata düşüb.
“VTB Azərbaycan” Azərbaycan Mərkəzi Bankına 30 milyon manat, götürdüyü kreditlər üzrə isə banklar və digər maliyyə institutlarına 140 milyon 178 min manat borcludur. Bundan başqa, digər banklar “VTB Azərbaycan”a 136 milyon 256 min manat depozit yatırıblar.
30 Sentyabr 2017-ci il tarixində “VTB Azərbaycan” 50 milyon manat məcmu kapitala malik olub.