30 Sentyabr 2017-ci il tarixində dövriyyədə olan ödəniş kartlarının sayı 5 milyon 647 min ədəd təşkil edib.
“Marja” Mərkəzi Banka istinadən xəbər verir ki, cəmi kartların 2 milyon 544 min ədədini sosial kartlar, 1 milyon 756 min ədədini əməkhaqqı kartları, 580 min ədədini kredit kartları, 767 min ədədini digər debet kartları təşkil edib.
Sebtyabrda cəmi ödəniş kartlarının sayı 50 min ədəd artıb. O cümlədən, sosial kartlar 29 min ədəd, əməkhaqqı kartları 12 min ədəd, kredit kartları 3 min ədəd, digər debet kartlar 6 min ədəd artıb.
2017-ci ilin 9 ayı ərzində isə cəmi ödəniş kartları 313 min ədəd artıb.
Qeyd edək ki, 2015-ci ilin İyununda cəmi ödəniş kartlarının sayı 6 milyon 88 min ədədə çatmışdı. Lakin sonradan iqtisadi vəziyyət ilə əlaqədar olaraq, əsasən kredit kartlarının azalması ilə cəmi kartların sayı da azalmışdı. Həmin vaxt kredit kartlarının sayı 1 milyon 244 min ədədə çatmışdı.
Sentyabrda debet və kredit kartları vasitəsilə aparılan əməliyyatların həcmi 1 milyard 178 milyon manat təşkil edib. Əməliyyatlarınn 80%-i və ya 943 milyon manatı nağd pulun çıxarılmasından ibarət olub. 20%-i isə nağdsız ödənişlərin payına düşüb.