Banklara kapital ilə bağlı yeni tələblər ola biləcəyinə işarə!
“Maliyyə-bank sisteminin qarşısında bir neçə çağırışlar dayanınr. Həmin çağırışlardan birincisi kapitallaşma ilə bağlıdır”.
“Marja”nın məlumatına görə, bunu Azərbaycan Respublikası İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Vüsal Qasımlı 2-ci Bankçılıq Forumunda bildirib.
“Təfərrüatlara getmədən bildirmək istəyirəm ki, Türkiyənin 15 il əvvəl tətbiq etdiyi təcrübə yaxşı nümunədir. Biz “İstanbul yanaşması” adlanan bu təcrübəni nəzərə alaraq bankların kapitallaşmasını həm bank sahiblərinin, həm daxili bazarın, həm xarici investorların, həm də dövlətin iştirakı ilə həll etməliyik. Kapitallaşma olmasa, “bank açılımı” bizim istədiyimiz səviyyədə olmayacaq”,- o deyib.
Qısa şəkildə qeyd edək ki, “İstanbul yanaşması” kapitalı tələbə cavab verməyən bankların lisenziyasının alınmasını nəzərdə tutur.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatasının baş icraçı direktoru İbrahim Alışov bildirb ki, Palatanın əməkdaşları "İstanbul yanamasına" anoloji olaraq "Baku Aproch" deyilən bir yanaşma üzrə işləri başa çatdırmaqdadır. Layihə bankların kapitallaşmasını təmin etməyi nəzərdə tutur.