Azərbaycanın əksər bankları öhdəliklərinin hesabına "böyüyüb"
Azərbaycanda fəaliyyət göstərən əksər bankların aktivləri onların öhdəliklərinin hesabına formalaşıb. Başqa sözlə, bank aktivlərində balans kapitalının payı elə də çox deyil.
Bu, aparılmış araşdırma nəticəsində məlum olub.
Belə ki, bu il oktyabrın 1-nə olan vəziyyətə görə, ölkədəki 31 bankdan 9-nun aktivlərində öhdəliklərin payı 90%-dən yüksəkdir. Yəni, həmin banklarda balans kapitalının aktivlərində payı heç 10%-ə də çatmır. Bunlar "Azərbaycan Beynəlxalq Bankı", "Dəmir Bank", "Bank Respublika", "Unibank", "Access Bank", "Bank of Baku", "Kapital Bank", "Azərbaycan Sənaye Bankı" və "Bank VTB Azərbaycan"dır.
Qalan 22 bankdan 11-də öhdəliklərin aktivlərə nisbəti 80-90% arasında, 6 bankda 60-80% arasında, 4 bankda 30-60% arasında, 1 bankda - Pakistan Milli Bankının Bakı filialında isə cəmi 7,8%-dir. Başqa sözlə, Pakistan bankının aktivlərində balans kapitalının payı 92,3%-dir.
Hesabat tarixinə, bank sektoru üzrə orta nisbət isə 88,4%-11,6% təşkil edib.