Hökumət Dövlət Neft Fondundan daha çox xərcləyəcək - FƏRMAN
Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun gəlirləri azaldıldı, xərcləri isə artırıldı.
Marja xəbər verir ki, Azərbaycan Prezidenti “Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Fondunun 2020-ci il büdcəsi haqqında” Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2019-cu il 29 dekabr tarixli 906 nömrəli Fərmanında dəyişiklik edilməsi barədə Fərman imzalayıb.
Fərman ilə Fondun 2020-ci il gəlirləri 12 milyard 384 milyon 88,2 min manatdan 7 milyard 832 milyon 893,4 min manata endirilib, xərcləri isə 11 milyard 589 milyon 910,3 min manatdan 12 milyard 439 milyon 910,3 min manata qaldırılıb.
Beləliklə, Fondun gəlirləri 4 milyard 551 milyon 194.8 min manat azalıdılıb, xərcləri isə 850 milyon manat artırılıb.
Azərbaycan Respublikasının 2020-ci il dövlət büdcəsinə transfertin yuxarı həddi də 850 milyon manat artırılaraq 11 milyard 350 milyon manatdan 12 milyard 200 milyon manata çatdırılıb.
Fondun Azərbaycan Respublikasının payına düşən karbohidrogenlərin satışından əldə edilən xalis gəlirləri 10 milyard 563 milyon 404,5 min manatdan 6 milyard 646 milyon 940,7 min manata dəyişdirilib.