Bankların kredit portfeli yenidən artır
Koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar olaraq bank sektorunun kredit portfelində baş vermiş azalma 3-cü rübdə artım ilə əvəz olub.
Marja Mərkəzi Bankın statistikasına istinadən xəbər verir ki, 2020-ci ilin Fevral ayında bank sektorunun kredit portfeli 15 milyard 299 milyon manata çatmışdı. Mart ayından başlamış geriləmə iyul ayınadək davam etmiş və kreditlər 1 milyard 129 milyon 200 min manat azalmışdı. İyuldan artım bərpa edilib və cəmi kredit portfeli iyul-sentyabr dövründə 327,2 milyon manat artaraq Sentyabr ayının sonunda 14 milyard 497 milyon manata çatıb.
Təkcə Sentyabrda bank sektorunun kredit portfeli 192,8 milyon manat artıb.
2020-ci ilin 3-cü rübündəki artıma baxmayaraq cəmi kreditlər 2019-cu ilin sonu ilə müqayisədə 403,9 milyon manat azdır. 2019-cu ilin sonunda bank sektorunun cəmi kredit portfeli 14 milyard 900 milyon 900 min manat təşkil etmişdi.
Sentyabrda biznes kreditləri 100 milyon manata yaxın artıb
Sentyabr ayında biznes kreditləri 96,2 milyon manat artaraq cəmi 8 milyard 741 milyon 100 min manata, istehlak kreditləri 71,6 milyon manat artaraq cəmi 3 milyard 808 milyon 500 min manata, daşınmaz əmlak kreditləri isə 25 milyon manat artaraq cəmi 1 milyard 947 milyon 400 min manata çatıb.