Hələ də çoxları “bu bir oyundur” deyərək Dolların ucuzlaşmasına inanmasalar da, Manat rəsmi olaraq xeyli dəyər qazanıb. Son iki ayda Manat Dollar qarşısında rəsmi olaraq 11%, banklarda isə 15% bahalaşıb.
- Səhər saat 09:20-də Mərkəzi Bank Mayın 16-na USD/AZN rəsmi məzənnəsini 1.7025 manat səviyyəsində açıqladı.
- Saat 09:30-dan başlayaraq banklarda Dolların alış və satış qiymətlərinin qalxdığı müşahidə olundu. Dolların satış qiymətləri əsasən 1.6950 - 1.7100 manat arasında dəyişdi.
-Saat 12:00-da Mərkəzi Bankda Dövlət Neft Fondunun da iştirakı ilə hərrac keçirildi. Hərracda manatın orta çəkili məzənnəsi 1,7022 manat səviyyəsində formalaşdı. Başqa sözlə, hərracda Manat cüzi möhkəmləndi.
- Hərraca Manatın bahalaşmasına baxmayaraq, hərracdan sonra banklarda əksinə, Dolların alış və satış qiyətlərinin qalxdığı müşahidə olundu. Axşam saatlarında Dolları ən baha (1.6920 manata) Amrahbank və Bank Avrasiya alırdı. Dolları ən ucuz (1.70 manata) satan Dəmirbank, NBC Bank, GünayBank, Rabitəbank və Turanbank idi.
-Günortadan sonra bu da məlum oldu ki, hərracda 35 milyon dolların ancaq 71,7%-i və ya 25 milyon 100 min dolları satılıb.
- Axşam saat 17:05-də Mərkəzi Bank 17.05.2017-cı il tarixinə USD/AZN rəsmi məzənnəsinin 1,7022 səviyyəsində müəyyən olunduğunu açıqladı. Bu hərracdakı orta çəkili məzənnə ilə eyni idi.