"Holcim (Azerbaijan)"ın səhmləri ucuzlaşmaqda davam edir
Bakı Fond Birjasında (BFB) “Holcim (Azerbaijan)” ASC-nin (Qaradağ Sement Zavodu) səhmlərinin alqı-satqısı üzrə növbəti əqd bağlanılıb.
Əqd müəssisənin 47 səhminin təkrar bazarda realizə edilməsini nəzərdə tutur. Qiymətli kağızlar 35 manatdan alınıb-satılıb.
Xatırladaq ki, BFB-də Azərbaycanın aparıcı sement istehsalçısının səhmləri ilə bağlı bundan əvvəlki sövdələşmələr mayın 2-də və aprelin 19-da baş tutub. Həmin vaxt “Holcim (Azerbaijan)”ın müvafiq olaraq 46 səhmi 35,5 manatdan və 93 səhmi 37 manatdan “əl dəyişdirib”.
Başqa sözlə, təxminən 2 ay ərzində müəssisənin səhmləri 2 manat və yaxud 5,4% ucuzlaşıb. Səhmdar cəmiyyətin 31 812 880 manatlıq nizamnamə kapitalının hər birinin nominal dəyəri nominal dəyəri 20 manat olan 1 590 644 səhm əsasında formalaşdığını nəzərə alsaq, sement istehsalçısının bazar dəyərinin 58 853 828 manatdan 55 672 540 manata düşdüyünü demək olar.
Qaradağ Sement Zavodu 2016-cı ili 27 mln. manat xalis zərərlə başa vurub.