Kənd təsərrüfatı bitkiləri məhsullarının sığortasında artım
2017-cı ilin yanvar-may ayları ərzində Azərbaycanın sığorta şirkətləri tərəfindən kənd təsərrüfatı bitkiləri məhsullarının sığortası üzrə 1 milyon 57 min manat sığorta haqları hesablanmışdır.
"Marja" xəbər verir ki, bu, 2016-cı ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 2,6 dəfə çoxdur. 2016-cı ilin yanvar-may ayları ərzində Azərbaycanın sığorta şirkətləri tərəfindən kənd təsərrüfatı bitkiləri məhsullarının sığortası üzrə 412 min 796 manat sığorta haqları toplanmışdı.
Cari ilin 5 ayında kənd təsərrüfatı bitkiləri məhsullarının sığortası üzrə ödənişlər 846 min 120 manat olub. 2016-cı ilin yanvar-may ayları ərzində bu növ üzrə ödəniş olmamışdı.
2017-cı ilin yanvar-may ayları ərzində Azərbaycanın sığorta şirkətləri tərəfindən kənd təsərrüfatı heyvanlarının sığortası üzrə 1 milyon 142 min 205 manat sığorta haqları hesablanıb. Bu, məbləğ ötən ilin anoloji dövrü ilə müqayisədə azdır. 2016-cı ilin yanvar-may ayları ərzində bu növ üzrə hesablanmış sığorta haqları 1 milyon 215 min 996 manat olmuşdu.
Müqayisə olunan dövrdə kənd təsərrüfatı heyvanlarının sığortası üzrə ödənişlər 229 min 678 manatdan 153 min 252 manata geriləyib.