Avqustda Avropada birjada qazın orta qiyməti 19% bahalaşıb
ICE məlumatlarına görə, bu dinamikanın əsas səbəbi Kursk bölgəsində baş verən hadisələr olub.Avropada qazın orta birja qiyməti avqustun əvvəlindən 19% artaraq 2023-cü ilin noyabr-dekabr aylarından bəri ən yüksək həddə çatıb. Bu dinamikanın əsas səbəbi Kursk vilayətində baş verən hadisələrdir.
London ICE Futures Exchange-ın məlumatlarına görə, iyulda Avropada qazın orta qiyməti 1 min kubmetr üçün təxminən 366 dollar təşkil edib. Lakin artıq avqustun 16 günündə orta qiymət 19% artaraq 435 dollara yüksəlib.
Kursk vilayətində baş verən hadisələr fonunda Ukrayna ərazisindən qaz tranziti ilə bağlı vəziyyət investorları narahat edir. Avqustun 6-da Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Sudja qazölçmə stansiyasının (GIS) yerləşdiyi Kursk vilayətinə kütləvi hücumu başlayıb. Oradan keçən tranzit xətti Rusiya qazının Ukrayna üzərindən Avropaya nəqli üçün yeganə marşrut olaraq qalır.
Əgər iyulun 31-də qaz fyuçersləri 1 min kubmetr üçün təxminən 398 dollara satılırdısa, avqustun 16-da ticarət 448 dollar səviyyəsində bağlanıb ( əvvəlki ayın sonundan 13% yüksək). Avqustun əvvəlində qiymətlər hətta 390 dollara düşsə də, sonra avqustun 6-dan kəskin bahalaşma müşahidə olunub. Avqustun 12-də, 2023-cü ilin dekabr ayının əvvəlindən bəri ən yüksək göstərici olan 480 dolları ötüb.