Elektrikli və hibrit avtomobillərin satışı artır
Avropa Birliyində (AB), 2020-ci ildə elektrikli və hibrit avtomobillərin satışları artıb və cəmi bazardakı payları 22,4%-ə çatıb.Avropa Avtomobil İstehsalçıları Birliyi (ACEA), Avropa Birliyi (AB) ölkələrində 2020-ci ildə yanacaq növlərinə görə avtomobil satışı məlumatlarını ehtiva edən araşdırmasını açıqlayıb.
Marja xəbər verir ki, 2020-ci ildə AB ölkələrində satılan avtomobillərin 47,5%-i benzin, 28%-i dizel, 11,9%-i hibrit, 10,5%-i elektrikli və 2,1%-i də alternativ yanacaqla hərəkətə gələn vasitələr olub.
AB ölkələrində 2019-cu ildə cəmi 7 milyon 514 min 812 ədəd olan benzin ilə hərəkətə gələn avtomobil satışları 2020-də 37,3% azalaraq 4 milyon 713 min 778-ə enib.
Bənzər şəkildə, dizel avtomobillərin satışı 2019-dakı 4 milyon 106 min 951 səviyyəsindən 32,3% geriləmə ilə 2020-də 2 milyon 778 min 817-ə düşüb.
Hibrit avtomobillərin 2019-cu ildəki 742 min 84 ədədlik satışı isə 2020-ci ildə 59,4% artaraq 1 milyon 182 min 792 ədəd təşkil edib.
Enerji yığa bilən hibrit vasitələrin (PHEV) 2019-cu ildə 139 min 954 olan satışları da 2020-ci ildə 262,3% artaraq 507 min 59-a çatıb.
Tamamilə elektrikli avtomobillərin (BEV) satışı 2019-da 247 min 854 ədəd ikən, 117,4% artımla, 2020-də 538 min 772-yə qalxıb.
Beləliklə, elektrikli avtomobillər və enerji yığa bilən hibrit vasitələrin meydana gətirdiyi ECV qrupu avtomobillərin 2020-ci ildəki satışı 1 milyon 45 min 831 ədəd təşkil edib.
Elektrik xaricində digər müxtəlif alternativ yanacaqları istifadə edən avtomobillərin satışı isə əvvəlki illə müqayisədə 18,1% düşərək 2020-də 208 min 372 oldu.