Bakı-Tiblisi-Qars dəmir yolu Qars Logistika Mərkəzi ilə birləşdiriləcək
Bakı-Tiblisi-Qars dəmir (BTQ) yolu xətti Türkiyənin Qars vilayətində strateji xarakter daşıyan logistika mərkəzi ilə birləşdiriləcək.
Bu, Türkiyə-Azərbaycan iqtisadi əməkdaşlığına dair fəaliyyət planında əks olunub.
Sənədə əsasən, fəaliyyətin icrasını Türkiyə tərəfdən Nəqliyyat və İnfrastrukktur Nazirliyi və Dövlət Dəmir Yoları, Azərbaycan tərəfindən isə “Azərbaycan Dəmir Yolları” QSC həyata keçirəcək.
Logistika mərkəzinin tikintisi 2021-ci ildə başa çatacaq. Layihənin dəyəri 221,816 milyon lirə səvyyəsində gözlənilir. Mərkəzin istifadəsindən əldə olunan gəlir bir milyard ABŞ dollara çataçağı mümkündür. Logistika mərkəzinin ərazisində ümumilikdə 1 600 kvadrat metr həcmində iki su çəni, 1 300 kvadrat metr sahədə avtomobil qarajı, 7 000 kvadrat metr sahədə qatar təmiri emalatxanası yerləşəcək. Mərkəzdə həm sərnişin, həm də yük qatarları təmir ediləcək”.
Qeyd edək ki, Qarsda logistika mərkəzinin tikintisi üçün 300 min kvadrat metr ərazi ayrılıb ki, bunun 170 min kvadrat metri anbarlar üçün nəzərdə tutulub. İl ərzində logistika mərkəzindən 412 min ton yük nəql olunacaq.
Logistika mərkəzinin ərazisindən Qars-Ərzurum dəmir yolu ilə birləşəcək 16 kilometr uzunluğunda dəmir yolu keçəcək.