Azərbaycanda traktor istehsalı kəskin artıb
2021-ci ilin yanvar-iyun aylarında Azərbaycanda 795 ədəd və ya ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 9,1% az minik avtomobili istehsal olunub.
Marja Dövlət Statistika Komitəsinə istinadən xəbər verir ki, 01.07.2021-ci il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 144 ədəd təşkil edib. 01.06.2021-ci il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 142 ədəd təşkil etmişdi.
2021-ci ilin Yanvar ayında Azərbaycanda traktor istehsal edilməmişdi. Bu il Fevral ayında 51 ədəd, Mart ayında 39 ədəd, Aprel ayında 72 ədəd, May ayında 77 ədəd, İyun ayında isə 57 ədəd olmaqla cəmi 296 ədəd traktor istehsal edilib. İstehsal ötən ilin ilk 6 ayı ilə müqayisədə 2,8 dəfə artıb. 01.07.2021-ci il vəziyyətinə hazır məhsul ehtiyatı 65 ədəd təşkil edib. Traktorlar üzrə 01.06.2021-ci il tarixinə hazır məhsul ehtiyatı 70 ədəd təşkil etmişdi.
Xatırladaq ki, 2020-ci ildə Azərbaycanda 1949 ədəd və ya 2019-cu illə müqayisədə 411 ədəd az minik avtomobili, 300 ədəd və ya 2019-cu illə müqayisədə 66.9% az traktor istehsal edilmişdi.
Qeyd edək ki, Azərbaycanda minik avtomobilləri Neftçala, Hacıqabul və Naxçıvanda, traktorlar isə Gəncədə istehsal edilir.